Ordliste for Ars Magica

Hans Georg Schaathun 22. april 2001

Forord

Dette er et beskjedent forsøk på å utvikle terminologi tilstrekkelig til å spille Ars Magica på norsk. Hvis noen kan ha nytte av mitt arbeid, så står det til fri benyttelse. Dokumentet er tilgjengelig fra:

• http://www.ii.uib.no/%7egeorg/alt/rpg/ars/sagas/france/Dictionary Jeg setter stor pris på kommentarer, supplementer et cetera, i håp om at man til slutt klarer å etablere en enhetlig, norsk rollespillterminologi.

Takk til dem som har bidradd med vokabular, særlig deltagerne på no.spill.rollespill og til Jakob Ryngen <alopex@arch.kth.se>.

Hans Georg <georg@ii.uib.no>

1 Engelsk-Norsk

ability evne arcane connection løynband Arch Mage Erkemagus botch fummel, å fumle cast a spell legge en formel (besvergelse), besverge, mane frem en trolldom characteristic grunnegenskab companion kompanjong, consortis covenant pakt cunning-folk kyndige dominion, divine realm Det hellige Rike, Guds domene, Det Himmmelske

(Rike) encumbrance belastning (??), byrde faerie, fay fe, underjordisk, alv (??) faerie magic alvemagi, underjordiske krefter, Underjordisk magi faerie mound tussehaug (??) faerie realm alveriket, alvedomenet, feenes domene, Det Underjordiske fatigue utmattelse flaw lyte formulaic spell kjent formel, (magisk) formel Gift, the Gaven grand tribunal storting (stortribunal) grog arbeider (??) hedge wizard grøftemagiker, grøftetrollmann hermetic hermetisk, hermesiansk (??) hex forbanne (??) infernal infernalsk, demonisk, Det Hinsidige (??) infernal realm Mørkets rike, Mørkets domene, Hinriket (??) load vekt, last (??) mage, magician magiker natural magician naturmagiker Order of Hermes Herme’ Orden (??), Den hermetiske Orden (??) passion lidenskap [utgår i 4^{de} utgave] pawn of vis en rute (med) vis, 64 ruter = 8 rader = 1 brett (orig. 100 pawns

= 10 rooks = 1 queen) [efter Jakob Ryngen (svensk)] perception årvåkenhet, oppfatning (??) personality trait personlighetstrekk quality roll ?? queen se pawn realm, realms of power rike, kraftrike, domene rook se pawn score sum (f.eks. attack score: angrepssum) shapechanger hambytter, hamskifter (?) sigil segl (se også Wizard’s Sigil) simple roll simpelt slag, enkelt slag (??) skill ferdighet spell besvergelse, (magisk) formel, trolldom spell focus magifocus, magifokus spontaneous spell improvisert formel, spontan besvergelse, spontan trolldom spirit-master åndemester, spiritist, shaman sprite fe (??) (jfr. faerie) stress roll stresslag (??) trait egenskab tribunal ting undead dauding, vandød virtue dyd Wizard’s March trollmannens fredløshet, trollmannens fredløyse Wizard’s Sigil trollmannens kjennetegn, trollmerke, bumerke (??) Wizard’s Twilight Trollmannens skumring